wtorek, 2 listopada 2010

Wiąz Drobnolistny

Wiąz Drobnolistny
(opis gatunku, występowanie, bonsai)

Ulmus parvifolia
Charakterystyka:
        Naturalne siedliska tego drzewa występują w Chinach, Północnej Korei, Japonii oraz Wietnamie. Jest to małe, średnie drzewo zrzucające liście na zimę, rzadko wiecznie zielone. Dorasta do 10-18 metrów wysokości z smukłym pniem i koroną. Skórzasto błyszczące małe liście osiągają 2-5cm długości i 1-3 szerokości. W Europie i Północnej Ameryce często pozostają na drzewie do grudnia lub nawet stycznia. Pień doniosły z łuszczącą się korą nakrapiana szarością, czerwienią i brązami. Kwiaty powstają wczesną jesienią, są małe i nie rzucające się w oczy. Roślina jest wiatropylna. Owocem jest eliptyczny skrzydlak 10-13mm długości i 6-8mm szerokości.
        Wiąz drobnolistny jest drzewem wytrzymałym. Wystarczająco silnym, aby być używanym do zasadzeń miejskich np.: parkingi, zasadzenia przy obwodnicach i wzdłuż ulic. Jest bardzo tolerancyjnym na cięcie, dlatego też znalazł zastosowanie, jako drzewko bonsai. Rozpowszechnione zostało na całym świecie od Północnej Ameryki, Europe aż Australię.
      Wiąz Drobnolistny jest często sprzedawany, jako indor bonsai, oczywiście po aklimatyzacji, jednakże wiąz ten jest bardzo odporny na niskie temperatury. Wiąz drobnolistny uprawiany „indoors" lub w klimacie z bardzo słabymi zimami pozostaje wiecznie zielony, natomiast hodowana „outdoor" zawsze będzie zrzucał liście na zimę.
      Chociaż wiąz może być radzić sobie w nie sprzyjających warunkach hodowli w pomieszczeniu to jednak nigdy nie będzie tak żywotny, krzepki i energiczny jak jego odpowiednik prowadzony na zewnątrz. Aby przetrwać zimę na zewnątrz Wiąz musi spędzić cała jesień na dworze, aby przygotować się, zahartować, wzmocnić do zimy. Nigdy nie wystawiaj wiąza hodowanego w domu bezpośrednio na zewnątrz podczas zimy.
        Muszę szczerze powiedzieć, że chroniąc od mroźnego wiatru okrywając dodatkowo roślinę (sucha słoma, obsypanie korą  lub obsypanie ziemią) Wiąz drobnolistny, jako bonsai przetrwa temperatury do -230 C. Natomiast uprawiany w gruncie do -280 C. Badania The Morton Arboretum z Illinois wykazały, że w temperaturze -340 C wiąz przeżył, ale stracił 50% swojej tkanki.
Stanowisko:
Generalnie słoneczne i nie za dużo przeciągów.
Indoors (w pomieszczeniu) - jasne, chłodne w ciągu zimy, na słonecznym parapecie. Wilgotność powietrza utrzymana na dość wysokim poziomie. Wystawiany na zewnątrz od końca maja. Pozostawiamy aż do jesieni, kiedy to liście mogą zacząć opadać.
Outdoors (na zewnątrz) - Wiązy hodowane na zewnątrz są w pełni odporne na mróz, jednakże należy pamiętać, że nieosłonięte rośliny mogą przemarzać. Należy je chronić przed mroźnym wiatrem i bezpośrednią ekspozycją na niego. Latem należy pamiętać o ochronie drzewka przed silnym i ostrym słońcem.
Podlewanie i nawożenie:
UWAGA SĄ TO OGÓLNE ZASADY. KAŻDY MA PRAWO DO EKSPERYMENTÓW I MOŻE NAWOZIĆ ROŚLINY INACZEJ. WSZYSTKO ZALEŻY OD PODŁOŻA, W JAKIM JEST DRZEWKO.
INDOORS:
Nigdy nie dopuszczaj do wyschnięcia podłoża, utrzymuj je ciągle wilgotne. Sprawdzaj codziennie, ale podlewaj tylko, kiedy jest to konieczne. Podlewanie codzienne, jako rutynowa czynność doprowadzi do zalania kompostu(a w rezultacie brak tlenu), stratę wigoru, gnicia korzeni i w końcu do śmierci drzewka. Nawożenie raz na dwa tygodnie od wiosny do końca lata wieloskładnikowym nawozem płynnym, raz w miesiącu w ciągu zimy.  
NIGDY NIE NAWOZIMY DRZEWEK, KIEDY SĄ BEZ LIŚCI.
OUTDOORS:
Podobnie jak drzewa hodowane wewnątrz należy regularnie sprawdzać wilgotność podłoża. Jedyna różnica jest taka, że raczej na pewno należy podlewać je codziennie(najlepiej rano), czasami nawet dwa razy dziennie. Nawożenie: kiedy pąki wiosna się rozwiną należy nawozić, co tydzień przez pierwszy miesiąc, nawozem bogatym w azot(N:P:K- 1: 0,45:0,25). Następnie co dwa tygodnie wieloskładnikowym  nawozem płynnym(N:P:K - 1:1:1) aż do września kiedy to zaprzestajemy nawożenia. Można jeszcze we wrześniu zasilić wiąza nawozami z fosforowo-potasowymi o powolnym uwalnianiu. Pozwolą one na lepsze przygotowanie się systemu korzeniowego do zimy.(N:P:K- 0:1:1)
Przesadzanie:
Wiosna, kiedy pąki zaczynają się powiększać. Ja osobiście wolę poczekać do momentu, kiedy zaczynają się lekko rozwijać, takie malutkie zielone oznaki liści. Daje mi to pewność, że cała siła życia drzewka z korzeni została przetransportowana w jego nadziemną część. Wiąże się to z tym, że wiąz ma bardzo silnie rozwijający się system korzeniowy i trzeba go ciąć, co roku i to dość solidnie.  Kiedy przesadzimy za wcześnie straci na tym całe drzewko, bo usuniemy znaczna część magazynowanej energii w korzeniach? Dlatego wolę naprawdę poczekać na te zielone oznaki budzącego się życia.
Należy pamiętać, że Wiązy z przerośnięta bryłą korzeniową rozwijają się bardzo słabo.
Drzewa zimujące w pomieszczeniach(przenoszone na zimę do pomieszczeń) mogą być przesadzane jesienią po opadnięciu liści, ale przed wniesieniem ich do pomieszczenia.
W co przesadzać. Na to pytanie jest dokładnie tyle odpowiedzi, co odpowiadających, ale trzymajmy się łatwo przepuszczalnych podłoży, bez wnikania w nazwę. 
Cięcie, przycinanie.
Największą atrakcją Wiązów jest duży kontrast, jaki możemy uzyskać pomiędzy grubym solidnym pniem a delikatnymi wskazówkowo rozwijającymi się gałęziami. Pozwalajcie nowym odrostom na rozwijanie się do 3 – 4 par liści a następnie przytnijcie je w zależności do potrzeb do 1 – 2 par.
Rezultatem cięcia dużych gałęzi podczas wiosny i lata są duże brzydko zabliźniające się rany. W tym okresie wykonuje się takie cięcia, jeżeli są one niezbędne do przetrwania drzewka. Wszelkie redukcje blizn jak i główne ciecia powinny być wykonane późnym latem i jesienią. 
Drutowanie.
Można rozpocząć drutowanie od połowy lata, chociaż indoors drzewko można drutować od połowy zimy, jeżeli jest w stanie bezlistnym. Należy zachować szczególna uwagę podczas drutowania. Za ciasno nawinięty drut, lub za długo drut na roślinie skutkuje ranami a w konsekwencji bliznami praktycznie nie do naprawienia. U roślin w dobrej kondycji można wykonać latem defoliacje. Da nam to nowe przyrosty a i drutowanie będzie łatwiejsze. 
Szkodniki i choroby.
Wiąz drobnolistny jest odporny na Holenderską chorobę Wiązów(choroba wiązów wywoływana przez grzyby  Ophiostoma ulmi, Ophiostoma himal-ulmmi), ponieważ Choroba rozprzestrzenia się z pomocą chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych odpowiedzialnego za chorobę. No i oczywiście należy drzewko odizolować od innych, aż do momentu rozwiązania problemu.
Może być atakowana przez: przędziorki; mszyce; piewki - występują na całym świecie, głównie w strefie tropikalnej i sub tropikalnej. Są lądowymi fitofagami, żywią się głównie sokami roślin. Wiele gatunków to szkodniki niszczące uprawy i przenoszące wirusy wywołujące choroby roślin. Kilka gatunków występuje w Polsce.
Jaki styl?
Każdy styl jest możliwy i każda  wielkość. Ja szczególnie lubię styl, który od wzorowuje  naturalną budowę Wiaza Drobnolistnego, czyli styl Hokidachi, czyli miotlasty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz